JOY IN OUR SISTERHOOD, POWER IN OUR VOICE, SERVICE IN OUR HEARTS.

2020-2022 EXECUTIVES AND COMMITTEE LEADERS

EXECUTIVE COMMITTEE

Monica Munnings
President


EXECUTIVE BOARD

Membership Services

Sabrina Jackson


Program Planning & Development

Andrea Dennis


Internal Audit Committee

Tammie Williams


Budget & Finance Chair

Carla Dow


Assistant Financial Secretary

Christina Munnings


Assistant Treasurer

LaReeda Rentie



Nominating Chair

Jennifer Trice


Chaplain

Alicia Hunter
Carolyn Barker, Co-Chaplain

Historian, Chair Heritage & Archives

Lisa Taylor
Lizzie Hunter, Co-Chair


Rituals & Ceremonies

Jennifer Thompson


Custodian of Properties

Celeste Brown


Journalist- Chair Public Relations

Cheryl Wells

Carmen Branch, Co-Chair


Parliamentarian

Misty Tippen

Seraphia Price, Assistant

Sergeant-at-Arms

Renee Turner

Stacy George, Assistant


Arts and Letters

Andrea Mcghee


Information Technology & Communication

Brea Lewis

Alexicia Williams


Fundraising

Ashley Simmons


Immediate Past President

Seraphia Price


SPECIAL COMMITTEES

Collegiate Connection Chair
Lauren Bridges


Community Outreach Co-Chairs 
Anika Butler

Rhonda Calcote

Cotillion Co-Chairs 
 LaQuisha Buchanan

Jackie Lane


Elections

To be filled Jan. 2022


Founders Day Chair
Dr. Melanie Mitchell


Internal Audit
Dr. Tammie Williams

 
May Week
Dr. Felicia Murray


Scholarships
Shealine Burks

Rosalyn Hall

Step Team Chair
Ashley Simmons


Teen Summit

Dr. Ragan Brown

Michelle Mock

PROGRAM CHAIRS

Economic Development
Toosdhi Haywood

Antionette Stone


Education Development 


Delta Academy

Jennifer Miles

Jawan Wiltz


Delta GEMS

Nikole Roberson

Christa Tucker


EMBODI

Monica Malone

Yolanda Harris- White


International Awareness & Involvement
Samara Samuel


Physical & Mental Health
Ami Doughtry

Dr. Bonique Morton


Social Action

Troylynn Jarreau

Sheresa Thomas




PAN HELLENIC

Pan Representatives

Robin Marshall-Clark
Maisha Paggett
Ashleigh Tyson

Nominating Chair

Jennifer Trice

Nominating Member
Sonya Braddy
Kimberly Pero
Antoinette Rene
Amari Wells


AD-HOC COMMITTEES

ERT, Chair

Theresa Minor

Service Area Assessment, Chair
Kimberly Ball

Special Projects, Chair
Rosylin Johnson

Music License Coordinators
Tameka Bland

Dorothy Boyle


Collin County Alumnae Chapter
P.O. Box 10
Allen, TX 75013

dstcca@gmail.com

Pages to stay Connected

This Website is the sole property and responsibility of the Collin County Alumnae Chapter of Delta Sigma Theta Sorority, Incorporated.

©2008-2021 - Delta Sigma Theta Sorority, Inc. Collin County Alumnae Chapter - All Rights Reserved

Visit Delta Sigma Theta's national website at  www.deltasigmatheta.org

Visit the Southwest Region's website at www.dstsouthwest.org

Powered by Wild Apricot Membership Software